Králův Dvůr

Norbert Hirschbrich: „První tréninky po pauze jsou vždy náročné.“

Norbert Hirschbrich, brankář a trenér T.B.C., se před letošní sezónou chopil letní přípravy jak mládeže, tak i dospělých hráčů. Původně začal jako trenér brankářů, nyní se však do jeho tréninků dobrovolně zapojují i další hráči z klubu. Jak je spokojen s přístupem hráčů, jak probíhají jeho tréninky a co plánuje v dalších týdnech přípravy, to vše najdete v následujícím rozhovoru.

Ahoj Berte, běží již druhý týden tvé letní přípravy. Jak jsi spokojen jednak se samotnou účastí hráčů a také s individuálními výsledky.

Ahoj, zatím jsem spokojen s dosavadní účastí na trénincích letní přípravy. Po loňském roce, kdy jsem vedl přípravu pro brankáře pouze mladších kategorií, jsem letos zavedl na návrh jednoho hráče i pro ostatní brankáře v klubu a hráče mužské rezervy letní přípravu. Ta na rozdíl od té mladší kategorie má letní přípravu se mnou dobrovolně. Proto mohu říct, že jsem spokojen. S individuálními výsledky můžu být vesměs také spokojen, první tréninky po pauze jsou vždy náročné.

Kolikrát týdně se trénuje a jaké varianty tréninku zapojuješ?

S mladými brankáři jsem do konce května trénoval pouze jednou týdně, jelikož ještě měli svoje tréninky pod vedením bratří Pokorných. Od června ale tréninky budou vždy 2x týdně + vždy ve čtvrtek mají se zbytkem týmu fotbal. Co se týče starší kategorie, tam jsou tréninky 2 – 3x týdně. Varianty tréninků se snažím mít vždy různorodé, aby to nebylo moc stereotypní. Když jeden trénink je velmi fyzicky náročný na nohy, další trénink udělám se zaměřením na břicho nebo ruce a v neposlední řadě se snažím tam mít i relaxační prvky.

Tvá letní příprava je rozdělena na dvě části, pro děti a pro starší hráče, jak je rozdílná tvá práce v jednotlivých skupinách?

U dětí se snažím spíše dohlížet, aby cviky prováděly technicky správně. Je potřeba mít u nich péči a trpělivost. U starších hráčů je práce podobná, jen s tou výjimkou, že tam aktivně cvičím i já, abych se udržel v kondici.

Jak tyto dvě tréninkové jednotky fungují mezi s sebou jako parta?

Na partu u obou skupin si nemohu v žádném případě stěžovat. Před a po tréninku je plno vtípků, všichni se baví se všemi, ovšem během tréninku vyžaduji plnou koncentraci na trénink.

Ty si vymýšlíš hodně cviků sám, a i do těch už zaběhlých vnášíš nové prvky. Co tě na tom tak baví a kdy si se vůbec začal vymýšlením vlastních tréninků sám zabývat?

Rád zkouším nové věci nejdříve na sobě, když se osvědčí, zapojím je i do tréninku. Nedávám žádný cvik, který jsem sám nevyzkoušel. Mohu například zmínit sedy – lehy, při kterých se střídavě hází míčky o zeď. S vymýšlením vlastních tréninků jsem přišel zhruba před dvěma roky. Ale již dříve jsem se snažil ozvláštnit klasické cviky nebo různá halová cvičení z pozice brankáře.

Jaký je předběžný plán na další týdny letní přípravy?

Můj předběžný plán na příští týdny letní přípravy je zaměřit se na vytrvalost, ať už běháním, jízdou na kole, nebo plaváním, dále posílení svalové hmoty, především v oblasti nohou, zad a břicha, zaměřit se na akceleraci hráčů a brankářů, u nich pak ještě rozvíjet postřeh.

Díky za rozhovor.

Také díky.

Autor: Dominik Kameš

Podobné články

30.01.2024

Ze světa T.B.C.

A-tým v novém roce zatím stále čeká na první výhru. První lednovou neděli se náš tým představil v domácím prostředí s druhým týmem.. číst dále